Testler ve Özellikleri

DENVER II Gelişim Tarama Testi

0-72 ay kişisel-sosyal, ince motor, dil, kaba motor alanlarında ebeveyn ve çocuk uygulaması ile, gelişimsel tarama amacıyla kullanılmaktadır.

AGTE Ankara Gelişim Tarama Testi

0-6 yaş çocukların gelişimini değerlendiren, bakım veren kişilerle ve çocuğun gözlemiyle, gelişimin normal mi yoksa yaşıtlarına göre geri mi olduğuna cevap verebilen bir gelişim testidir.

BAYLEY III Zeka Testi

1-42 ay bebeklerin gelişimini değerlendiren, prematüre ve riskli bebeklerin zihinsel ve motor önde olmak üzere, tüm alanlarda gelişimlerinin detaylı değerlendirmesine yarayan bir testtir.

Stanford Binet Zeka Testi

24 ay itibariyle uygulanan, hem üstün yetenekli çocukların hem de zihinsel engelli bireylerin tespit edilmesinde kullanılan bir zeka testidir.

Frankfurter Dikkat Testi

60-72 aylık çocuklar için uygulanan dikkat testidir.

D2 Dikkat Testi

9-60 yaş arası bireylere uygulanan, kişinin seçici dikkatini ve psikomotor hızını (algıladığını harekete dönüştürme, kavrama hızı) ölçen dikkat testidir.

Hacettepe Artikülasyon Testi (HAT)

Her yaşta çocukların konuşma seslerini kazanma ve ayırt etme becerilerini değerlendirmek, eğitime hangi seslerden başlanılacağının tespiti, eğitim öncesi ve sonrası hangi sesleri kazandıklarını bilmek, alıcı ve ifade edici dil gelişimini karşılaştırmak-hızlandırmak amaçlarıyla kullanılmaktadır.

Goodenough Harris Bir İnsan Çiz Testi

Çocuğun çizdiği insan resmi ile zekasının tespit edilebildiği, özel bir çeşit zeka testidir.

Kelime Söyleyiş Testi

2- 6 yaş arası çocukların görsel motor ve algı gelişiminin değerlendirildiği bir gelişim testidir.

Peabody Resim Kelime Eşleştirme Testi

2-11 yaş arası çocukların alıcı dil yaşının tespit edilebildiği, konuşma bozukluğu ve sözel ifadeyi ölçmeye yarayan resim kelime eşleştirme testidir.

Metropolitan Okul Olgunluğu Testi

5 yaş 6 ay ile 6 yaş 0 ay arasındaki çocuklara uygulanabilen, çocuğun ilkokula başlamaya hazır olup olmadığını ölçen bir okul olgunluk testidir.

Benton Görsel Bellek Testi

8 yaş üzeri bireylere uygulanabilen, bireyin dikkat, algı ve bellek durumuna dair bilgi verebilen, dikkat eksikliğinin tespit edilebildiği bir dikkat ve algı testidir.

Catell 2-A Zeka Testi

7 yaş 6 ay ile lise dönemi çocuklara uygulanan zeka testidir.

Wisc-R Zeka Testi

6 yaş 0 ay ile 16 yaş arası çocuklara uygulanan, gelişimsel ve eğitsel süreçte çocuğa etkili yön verebilmek için bilişsel değerlendirme aracı olup, öngörü sağlayan, zeka testidir.

Frostig Gelişimsel-Görsel Algı Testi

Çocukların görsel algılarını değerlendirmeye yardımcı olan bir algı testidir. 5 yaş 6 ay ile 6 yaş 0 ay arasındaki çocuklar başta olmak üzere uygulanabilen, çocuğun ilkokula başlamaya hazır olup olmadığını da ölçen bir okul olgunluk testidir.

Bender Gestalt Görsel Motor Algılama Testi

Bu test, çocuklarda görsel motor işlevini görmek için gelişimsel bir test olarak kullanılarak hem yetişkin, hem de çocuklarda gelişimsel sapmaları, regresyonu, fonksiyon kaybını ve organik beyin hasarlarını saptamaya ve özellikle regresyon vakalarında da kişilik sapmalarını bulmaya ışık tutmaktadır.

ONLİNE RANDEVU ALMAK İSTER MİSİNİZ?

Medicalpark Göztepe Hastanesinin web sitesinden randevu için müsait saatleri görebilir, anında randevu alabilirsiniz.