HAKKIMDA

Ayşenur BEKAROĞLU | Çocuk Gelişimi Uzmanı - Evlilik ve Aile Danışmanı

Ayşenur BEKAROĞLU

23 Nisan 1990 Konya doğumluyum.

Hukukçu ve Edebiyatçı bir ailenin, prematüre doğup, hayata mücadele ile başlayan ilk çocuklarıyım. Kuvözden, yoğun bakımlardan geçerek beşiğine kavuşup, zorlu süreçlerin ardından hayata tutunmaya başladıktan sonra, ilk, orta ve lise öğrenimlerimi yabancı dil ağırlıklı kolej programlı okullardan mezun olarak, Konya’da tamamladım.

İnsana hitap eden, öğrenme, okuma, gelişmeye olan ilgim sebebiyle, 2009 yılında Hacettepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Çocuk Gelişimi Bölümü‘ne başladım.

İçerisinde çocuk barındıran, çocuğa hitap eden, hastane, yatan hasta, klinik, yoğun bakım, özel eğitim, örgün eğitim, sokaktaki çocuklar, suça itilmiş çocuklar, dezavantajlı çocuklar, engellilikten etkilenmiş çocuklar, kimsesiz çocuklar gibi sağlık, eğitim, barınma, korunma..vb. tüm alanlarda staj deneyimleri ve eğitimlerinin ardından, 2013 yılında lisans eğitimimi tamamladım.

2013-2014 döneminde işitme engelinden etkilenmiş bireyler ve çocuklar, konuşma/işitme bozuklukları alanına yoğunlaşarak, İşaret Dili Tercümanlığı yetkinliğimi aldım.

2014 itibariyle VmMedicalpark Samsun Hastanesi‘nde Çocuk Gelişimi Uzmanı olarak göreve başladım.

Hayatın bir tebessüm şekli olarak betimlediğim, hem 23 Nisan doğumlu olup hem de prematüre bir bebeklikten gelip, sonrasında hikayenin iki tarafında da yer alan biri olarak,

Klinikte de gelişim bozuklukları, prematüre bebekler, normal gelişen çocuklar, davranış bozuklukları ve çocuk gelişimi danışmanlığı üzerine çalışıp, çocuk geliştirme yetiştirme, aile olma yolculuğunda, ailelerle ve profesyonellerle beraber yürümeye başladım.

Çocuklar üzerine çalışırken, evlilikler ve aile yapılanmalarının önemini, çocuk üzerindeki etkileri sebebiyle bu alandaki vizyonumu geliştirmeye karar verdim ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi‘nde Evlilik ve Aile Danışmanlığı üzerine yüksek lisans eğitimine başladım.

2017 yılında yüksek lisans eğitimimi tamamladım. Bu süreçte de oyunun iyileştirici etkisi sebebiyle, Oyun Terapisti olarak yetkinliğimi aldım.

2018 yılı itibariyle İstanbul’da Medicalpark Göztepe Hastanesi‘nde, Çocuk Gelişimi Uzmanı olarak göreve başladım.

Aynı dönemde de meslektaş adaylarımın, mesleki gelişimlerine katkıda bulunabilmek düşüncesi ve temennisi ile,  Bahçeşehir Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Çocuk Gelişimi Bölümünde öğretim üyeliğine başladım ve halen sürdürmekteyim.

İnsan bilimlerine hayranlık duymaktayım. Mikroskoptan baktığında eşsiz, uzaydan baktığında neredeyse hiç olan varlığımız, insanı insan yapan değerler, nezaket, tevazu, öğrenme, öğretme, gelişme, geliştirme ilgimi cezbeden bir derya deniz benim için.

Hayat boyu öğrenme felsefesinde yürüyerek, insanın tomurcuk hali olan bebeklik dönemden itibaren kişilerin hayatlarına dokunmak, ihtiyaçları doğrultusunda yaşamlarına değer katmak, faydalı olabilmek gayretindeyim.

Mesleklerin; kişilerin hayatlarında sadece madde değil, bir kimlik, bir hayat tarzı olduğuna inanırım. Bu kişi/meslek arasındaki trans sebebiyle de olduğumuz kişi ve seçtiğimiz meslek anlam bulmaktadır. Dolayısıyla, kendi adıma; yetiştiğim aile kültürü, kişilik yapım ve içinde bulunduğum mesleğin birbirini tamamladığına inanıyorum.

“Öğrenmek” ufuk ötesinde, deniz derya bir sözcük ve bu hayat yolculuğunda, önemli olanın vardığımız yer değil, yolculuğun kendisi olduğu, nefes aldıkça öğrenme çabasında olmak, öğrendiklerimi hayatıma alabilmek ve hayatlara da aktarabilmek gayretinde bir yaşam sürdürme çabasındayım.

Bu yolculukta, beraber gayretimiz bol olsun.

Gelişmek ve geliştirmek temennisiyle…